Blog

prefabrykaty hutnicze Janów Lubelski

Poznaj rodzaje prętów żebrowanych

Ich sposób wykonania oraz materiał, z jakiego powstają, powodują, że posiadają one idealne wręcz cechy potrzebne w szeroko rozumianym budownictwie. Na pierwszy rzut oka pręty takie wyglądają bardzo podobnie i dla osoby niezwiązanej z branżą budowlaną nie różnią się niczym. Jednak okazuje się, że pręty żebrowane bywają bardzo zróżnicowane. Dziś postaramy się wyjaśnić jakie rodzaje tego typu prętów możemy spotkać na rynku!

Pręty żebrowane – po co się je stosuje?
Warto na samym początku krótko wyjaśnić, po co w ogóle stosuje się pręty żebrowane. Jak już zaznaczyliśmy, pełnią one rodzaj zbrojenia, dzięki któremu beton nabiera dodatkowej wytrzymałości, szczególnie tej związanej z rozciąganiem. Zbrojenie takie może być wykonywane z prętów gładkich, jednak dopiero pręty posiadające poprzeczne żebra antypoślizgowe powodują, że otrzymane zbrojenie jest mocniejsze i wykorzystano do niego stal o podwyższonej wytrzymałości.

Rodzaje prętów żebrowanych
Mówiąc o konkretnych elementach wykorzystywanych do wykonywania zbrojenia, czyli o prętach żebrowanych, należy wręcz zaznaczyć, że ich klasyfikacja przeprowadzana jest na podstawie dwóch głównych czynników związanych ze stalą, z jakiej pręty wykonano. Mowa tutaj o klasie oraz gatunku wspomnianej stali. Co to oznacza w praktyce?

Klasa stali określa nic innego jak jej wytrzymałość, czyli tak zwaną granicę plastyczności. Wskazuje to na to, jak bardzo pręt może zostać wygięty, aby powrócił do pierwotnego kształtu. Jeśli mowa o prętach żebrowanych to oznaczane są one klasami A-II, A-III oraz A-IIIN.

Gatunek stali natomiast to tak naprawdę określenie jej właściwości technologicznej. Chodzi między innymi o skład chemiczny stali oraz przydatność do spawania. Ogólnie wyróżnia się pięć podstawowych gatunków stali zbrojeniowej: na przykład stal niestopową i niskostopową bez dodatkowej obróbki, stal umacnianą cieplnie o wysokiej granicy plastyczności czy stal umacnianą na zimno. Sam gatunek tego materiału oznaczany jest ciągiem znaków będącym połączeniem liter oraz cyfr.

Podobne artykuły

pręty żebrowane Janów Lubelski

Rozpocznij wieloletnią oraz owocną współpracę z firmą Tom-Stal! Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z nami!

O nas

Współpracujemy od 2002 roku z firmami z polski i zagranicy

Kontakt

tomstal.janow@wp.eu
tel: +48 509 156 141
tel: +48 15 872 10 33

Menu

Newsletter

© Tom stalProjekt i wykonanie  ogrodzenia metalowe Janów Lubelski WGB-Group

wyroby hutnicze Janów Lubelski, wyroby stalowe Janów Lubelski, prefabrykaty hutnicze Janów Lubelski, stal budowlana Janów Lubelski, pokrycia dachowe Janów Lubelski, blachy ocynkowane Janów Lubelski, pręty żebrowane Janów Lubelski, ogrodzenia metalowe Janów Lubelski, ogrodzenia panelowe Janów Lubelski, siatki ogrodzeniowe Janów Lubelski, materiały spawalnicze Janów Lubelski, wyroby hutnicze Kraśnik, wyroby stalowe Kraśnik, prefabrykaty hutnicze Kraśnik, stal budowlana Kraśnik, pokrycia dachowe Kraśnik, blachy ocynkowane Kraśnik, pręty żebrowane Kraśnik, ogrodzenia metalowe Kraśnik, ogrodzenia panelowe Kraśnik, siatki ogrodzeniowe Kraśnik, materiały spawalnicze Kraśnik